Blogi

Hongkongist pärit noormees viib Eestis ellu oma unistust

Hongkongist pärit noormees viib Eestis ellu oma unistust

Hongkongis sündinud Jekyll Chan (28) tundis ühel päeval, et soovib viia ellu oma unistuse ning avada isa eeskujul päris oma pisikese äri. Mõeldud-tehtud! Kuid maitsvaid ja ülemaailmselt tõeliselt hitiks kujunenud bubble tea jooke ehk mulliteed hakkas noormees pakkuma mitte kodumaal, vaid pisikeses Eestis. Nüüd ootab YumCha mulliteepood põnevaid jooke nautima ka Tartu Kaubamajja!

Jekyll meenutab, et veetis lapsena palju aega videomänge mängides ja mänguväljakutel ringi joostes, hiljem tekkis tal tõsisem huvi ka muusika ja korvpalli vastu. „Olin pere pesamuna ning peamiselt hoolitsesid minu eest vanem vend ja õde, kellega olen siiani väga lähedane. Mu vanematel on väike rauakaupade pood, kus nad veetsid pea kõik oma päevad.“ Noormehe sõnul on nende kultuuris siiski oluline kogu perega õhtust süüa, seega said nad ka kõik koos ühiselt aega veeta.

Hongkongi Hiina ülikoolis õppis Jekyll turismi- ja hotellimajandust, kuid pärast mitmel ametipostil töötamist – viimane neist kliendijuhina kommertspangas – mõistis ta, et need ei ole tema kutsumus. „Tahtsin avada päris oma äri, just nagu mu isa oli seda teinud,“ tunnistab ta.

Oma Euroopa reisiks sihtkohta otsides avastas Jekyll Eesti, mis oli oma olemuselt just tema maitsele – mitte liiga turistirohke ja ülerahvastatud. Tulevast kodumaad esimest korda külastades kuulis ta e-residentsuse programmist ning lisaks riigile armus ka oma praegusesse elukaaslasesse. Üks asi viis teiseni ning nii sündis otsus oma äri alustada just siin ja 2021. aasta oktoobris oli esimene YumCha mulliteesid serveeriv kohvik Tallinnas avatud. Sõna yum tähendab hiina keeles jooki, cha aga loomulikult teed.

„Mullitee on nagu joodav magustoit,“ selgitab Yekyll. „Soovisin seda huvitavat kontseptsiooni ka eestlastega jagada.“ Noormees hakkas välja töötama retsepte, et luua ainulaadsed, tervislikumad ja kõhusõbralikumad joogid. „Mulle meeldib mullitee värskendav mõrkjasmagus järelmaitse ning kergelt magustatud tapiokipärlite nätskus ja pehmus.“

Bubble tea ehk mullitee ehk pärlitee idee üheks autoriks peetakse naist nimega Liu Han-Chieh, kes tuli 1980ndatel mõttele Taiwanis juba aastasadu pakutavat suhkru ja piimaga serveeritavat teed pakkuda külmana. Hiljem tekkis ettevõtte arendusjuhil idee lisada jäätee hulka tapiokist valmistatud bobapallikesed ja armastatud jook oligi sündinud.

Jekylli kinnitusel on Hongkongis rohkem mulliteepoode kui tavapäraseid kohvikuid. „Kui Eesti on üldiselt kohvijoomise maa, siis usun, et mullitee kogub jätkuvalt populaarsust, sest noored on rohkem valmis uusi asju proovima!“

Klientidele autentse mullitee kogemuse pakkumiseks on YumCha mulliteede valmistamiseks kasutatavad teelehed pärit Taiwanist, külmpressitatud puuviljapüree tuleb aga Prantsusmaalt. Noore ettevõtja sõnul ei kasutata jookides maitsepulbreid, kuna need ei ole tervisele kasulikud. Ka joogi eriliseks muutvad bobapallikesed valmivad kohvikus kohapeal.

YumCha menüü on väga rikkalik ja selles leidub jooke nii tee kui ka piima põhjal, mida saab täiendada eri maitsete ja lisanditega. „Meil on ka palju kombinatsioone, mis on gluteeni- ja laktoosivabad, samuti veganivariante,“ lisab Jekyll. „Igal kuul pakume oma klientidele spetsiaalset kuujooki, mida tavamenüüst ei leiagi. Samuti täiendame pidevalt valikut, et pakkuda huvilistele parimaid võimalikke joogikombosid.“

Noormees sõnab, et talle meeldib väga Eesti rahulikkus ja turvalisus. „Võrreldes mu kodumaaga on elu siin palju mõnusam. Eestlased austavad teiste piire ja hoiavad vajaduse korral distantsi. Samuti on nad minuga alati väga soojad ning sõbralikud, mistõttu tunnen end kaasatuna kõikjal, kuhu lähen.“

Suurimaks erinevuseks Hongkongi ja Eesti vahel peab Jekyll aga kliimat ja toitu. „Kogesin siin esimest korda miinuskraadidega talve – Hongkongis ei lange temperatuur pea kunagi alla viie kraadi,“ muigab ta. „Toidu puhul armastan ma aga väga riisi, sest seda serveeritakse meie kultuuris pea iga roaga. Siin on kvaliteetset riisi väga keeruline leida, kuid hakkan sellega juba harjuma.“ Kindlasti on selles abiks ta tema enda loodud mulliteed, mis talle koduseid maitseid ja lapsepõlve meenutavad.

YumCha mulliteekohviku leiad Tartu Kaubamaja bussipeatuse kõrval asuvast kioskist. Kohvik on avatud E-P 12-21.

Lugu ilmus esmakordselt Tartu Kaubamaja ajakirjas Moekuulutaja.

Tekst: Helen Saluveer

Fotod: Oskari Värä