Blogi

Kodumaine moemärk Hansmark – „Made in Estonia“

Kodumaine moemärk Hansmark – „Made in Estonia“

Tartu Kaubamaja 2. korrusel on uksed avanud kodumaise brändi Hansmark esinduskauplus. Väärika ajalooga moemärgil on ette näidata trump, millega paljud teised kodumaised rõivabrändid (enam) uhkustada ei saa – kõik kollektsioonid on loodud ja ka valmis õmmeldud Eestis.

Hansmark sündis suurte muutuste ajal 1989. aastal, mil riigis toimus laulev revolutsioon. Kõigis valdkondades puhusid uued tuuled ning ettevõtja Mait Saarts nägi sel keerulisel ja samas võimalusterohkel ajal potentsiaali just rõivaäris. Värskelt loodud firma sai endale huvitava nime perekonnast – Hans oli asutaja vanaisa, Mark aga poja nimi. Praeguseks on poeg juba ise ettevõttes tööl ning tegutseb selle nimel, et väärika ajalooga bränd ikka ja jälle kliente rõõmustaks.

Algusaastail vaid naiste üleriideid pakkunud Hansmark on aja jooksul oma toodangut laiendanud ja pakub nüüd juba laias valikus ajatuid igapäevarõivaid põhjamaisele naisele. „Kollektsioonides on jätkuvalt üleriided, aga ka kleidid, püksid, seelikud, topid ja pluusid. Suurt tähelepanu pöörame hästiistuvatele lõigetele ning arvestame inimeste figuurierinevustega,“ sõnab Mait Saarts. „Meie tootevalikust leiavad endale midagi nii klassikat hindavad kui ka romantilisemat laadi armastavad naised.“

Ettevõtja kinnitusel on tüüpiline Hansmarki klient praktilisust ja mugavust hindav naine, kes armastab hooaegadeülest disaini ja hästi istuvaid mudeleid. „Päris sageli näeme oma tooteid vastu vaatamas paljudelt ekraanidelt ning väga erinevate, rohkem ja vähem tuntud inimeste seljas igast eluvaldkonnast ja Eesti paigast. Selle üle võime ainult rõõmustada,“ lisab mees ja on rahul, et Eesti naiste hulgas on kodumaine disain kõrges hinnas.

Saartsi sõnul on Hansmarki rõivaste lõiked tavapärasest veidi avaramad ja ajatu disain võimaldab tooteid kanda mitu hooaega. „Meie kollektsioonides on rohkelt eri hooaegadest pärit rõivaid, mida saab omavahel suurepäraselt kombineerida,“ lisab Saarts. „Samas püüame igal hooajal pakkuda midagi ka moegurmaanidele. Katsetame nii lõigete kui ka julgemate värvidega.“ Just lai värvipalett on üks põhjuseid, miks paljud naised Hansmarki poodidesse tee leiavad.

Kuna bränd müüb kollektsioone lisaks edasimüüjatele ka enda kauplustes, siis saavad nad reaalajas jälgida, mida kliendid armastavad ja mida mitte. See annab võimaluse kiirelt reageerida ning valida materjalid ja värvid lähtuvalt klientide eelistustest. Boonusena on saadaval ka suuremad suurusnumbrid, mille hind siiski rahakotisõbralik.

Hansmarki rõivaste loojaks on disainer on Hiie Haavel, kes huvitus moest juba põhikoolis. „Mind ei rahuldanud poes pakutu ja hakkasin endale varakult ise riideid valmistama,“ meenutab naine. „Hansmarki kutsus mind Mait Saarts 1997. aastal ja otsustasin selle võimaluse vastu võtta. Tulin enda arvates küll vaid korraks, aga töötan brändiga siiani.“ Haaveli sõnul on firma pidev areng pakkunud põnevaid väljakutseid ja seetõttu ei ole töö muutunud rutiinseks.

Disaineri kinnitusel on kollektsiooni loomiseks vajalikud uued ideed alati õhus olemas – tuleb need vaid osata sealt välja noppida ja leida üles brändi klientuurile sobivad lahendused. „Mind inspireerib ümbritsev elu ja olu,“ lisab Haavel. „Muidugi sünnivad vahel mudelid ka vajaduspõhiselt.“

Kokku luuakse aastas kaks suurt põhikollektsiooni, mida pakutakse ka oma edasimüüjatele. Lisanduvad hooajalised minikollektsioonid. Hansmarki kollektsioonide materjalid pärinevad kogu maailmast. Suuremad kangavalikud tehakse kangamessidel Pariisis ja Soomes, aga kangaagendid pakuvad oma kollektsioone aasta ringi ning nii hoiab bränd ennast pidevalt pakutavaga kursis.

„Kui leiame huvitava materjali, siis sünnivad ka tooted linnulennult,“ tutvustab disainer. „Meil on väga võimekad ja head konstruktorid ning tublid õmblejad. Heade ideede puhul on võimalik konstruktorite ja õmblejate kaasabil mõni idee realiseerida ka mõne tunniga.“ Paberile joonistatud pilt on paari tunni pärast riidepuul ja valmis selga proovimiseks – selline paindlikkus on moeettevõtte jaoks väga oluline.

Mait Saarts avaldab, et kõik Hansmarki rõivad on loodud ja õmmeldud Eestis, mis on tänapäeval juba üsna unikaalne ja eriline. „Väikepartiid õmbleme Hansmarkis kohapeal. Lisaks on meil üle Eesti palju usaldusväärseid ja pikaaegseid koostööpartnereid, kes meie kollektsioonid valmis õmblevad,“ rõõmustab mees.

Hetkel on brändil neli poodi Tallinnas, üks Tartus ja Pärnus ning äsja lisandunud uus kauplus Tartu Kaubamaja 2. korrusel. Edasimüüjad pakuvad Hansmarki tooteid üle Eesti eri poodides, samuti on kaubamärgi kollektsioonid saadaval Soomes, Lätis ja Leedus.

Saartsi sõnul on nende eesmärk viia bränd laia maailma, samas on endiselt äärmiselt oluline ka Hansmarki koduturg. „Oleks tore, kui Eestis jääks ikkagi püsima kodumaine rõiva- ja tekstiilitööstus, et oleks olemas nii disain kui ka teostus, mille kohta võiks öelda „Made in Estonia“.“

Uue Hansmarki kaupluse leiad Tartu Kaubamaja 2. korruselt. 

Tekst: Helen Saluveer / Fotod: Kalle Veesaar