Blogi

Gurmaanide lemmik Tokumaru

Gurmaanide lemmik Tokumaru

Küllap ei ole ühelegi tõelisele Jaapani köögi fännile uudis, et Tartu Kaubamaja 3. korrusel peidab end juba mitmeid kuid tõeline Jaapani köögi oaas. Hiljuti täienes ka Tokumaru menüü, mis tähendab, et täna on Tokumarus võimalik nautida senisest veelgi mitmekesisemat toiduvalikut. Uudisena on menüüs nüüd ka yakosoba’d ehk praetud nuudliroad. Tokumaru maitsvaid toite saad nautida nii restoranis kohapeal kui ka Wolt või Telli Toit kaudu omale koju või kontorisse tellida.

Tokumaru, mille on tartlased tänaseks väga soojalt vastu võtnud, näol on tegemist autentse Jaapani toidukohaga, millele annab väärtuse selle restorani hing ja süda, peakokk ja asutaja Daigo Takagi. Daigoga tegimegi Moekuulutaja kevadsuvise numbri jaoks pisut juttu sellest, mis peitub Tokumaru edu taga ning kuidas mees üldse Eestisse jõudis.

Tokumarusse sisse astudes pole kahtlustki, et tegemist on autentse Jaapani toidukohaga − külastajat võtab vastu hubane miljöö, milles iga viimne kui detail on hoolikalt läbi mõeldud. Restorani menüü viib külastaja mõnusale maitseretkele Jaapanisse ning on tunda, et igasse rooga, mis tuleb köögist ning valmib Daigo pereretseptide järgi, on sisse pandud kuhjaga armastust. Daigo isa on kogu elu olnud restoraniomanik Jaapanis ning just temalt pärineb poja söögitegemise pisik, mida ta nüüd lahkelt meie kõigiga jagab. Majandusmagistrist Daigo on suur Eesti fänn, tulles siia esmakordselt vahetusõpilaseks juba aastal 2007. 2010. aastal kolis Daigo aga päriselt siia. Muide, ka oma jaapanlannast abikaasa Yumiga tutvus Daigo just Eestis.

Daigo, räägi palun, kuidas jõudsid Eestisse ning mis ajendas sind siia püsima jääma.

Ma kohtusin Jaapanis ühel seminaril Rein Rauaga, kes tutvustas Eestit ja tegi ettekande oma uurimistööst täiesti puhtas jaapani keeles. Samal päeval läksin õhtusöögile Rein Raua welcome-peole, kus ta kutsus mind Eestisse. Mulle hakkas Eesti meeldima. Ilus ja puhas maa, lihtne ja efektiivne elustiil, tagasihoidlikud, aga ausad inimesed. Üks aasta vahetusõpilasena jäi siiski liiga lühikeseks, et Eestit veel sügavamalt tundma õppida, mistõttu otsustasin siia tagasi tulla.

Sinu eesti keele oskus teeb silmad ette ka mõnele eesti keelt emakeelena kõnelevale inimesele. Kuidas on sul õnnestunud see nii selgeks saada? Kas sa ütleksid, et meie keel on raske õppida?

Eesti keel on väga raske keel! Ma usun, et ma ei saa seda kunagi päris selgeks. Mul on alati suur austus eestlaste andeka keeleoskuse vastu, sest eestlased paistavad valdavat vabalt kolme-nelja keelt.

Kust üldse pärineb idee luua Tokumaru? Kas nägid, et turul ei olnud korralikku Jaapani kööki pakkuvat toidukohta, kuid nõudlus selle järele oli samal ajal siiski suur?

Oli küll palju sushi-kohti, aga tõesti vähe Jaapani kööki ning paljud ei teadnud üldse, mis näiteks ramen on. Tegelikult oli see minu isa mõte, et pakkuda eestlastele autentset Jaapani ramen’it. Isa, 40 aastat toitlustusega tegelenud meister, käis Eestis ja nägi potentsiaali. Seega võib öelda, et Tokumaru on sündinud isa ja poja koostööna.

Tokumaru kõlab nimena küll jaapanipäraselt, ent on eestlasele suupärane ning meeldejääv. Millest tuleb nimi Tokumaru?

Minu isa restorani nimi on Tokuju. Me võtsime sellest nimest sõna „Toku” ehk „hea omadus”. „Maru” on aga „ring, ümmargune”. Seega tähendab Tokumaru tõlkes „heade asjade ring”. Maitsvad toidud, rahulolevad külalised, õnnelikud kolleegid − kõik on harmoonilises ringis. Tahaksime seda ringi kasvatada.

Tokumaru on tegutsenud varsti juba neli aastat. Millised hetked on selle aja jooksul sinu jaoks kõige toredamad olnud?

 Minu jaoks on kõige õnnelikum hetk, kui meie külalised ütlevad, et toit oli väga maitsev, suur aitäh! Või kui mu kolleegid ütlevad, et Tokumaru on tore koht, kus töötada. See teeb mind rõõmsaks. Olen lugenud palju kiitusi ka külalisteraamatust ja on ju lust lugeda, kui arvatakse, et „Tokumaru on Euroopas parim!” või „Nii head Jaapani restorani minu kodumaal ei ole!”. Ja sellised võrdlused tulevad külalistelt, kes pärinevad sellistest riikidest nagu Ühendkuningriik, Saksamaa, Taani jne. Seega on see minu jaoks suur kompliment.

Hoolimata sellest, et Tokumaru oli seni tegutsenud vaid Tallinnas, oli teil Tartus juba enne avamist küllaltki suur fännibaas. Kuidas olete saavutanud nii suure populaarsuse?

Loodan, et meie toit räägib enda eest ise ja seletab ka populaarsust. Me toome suure osa toorainest ise otse Jaapanist. Näiteks maitseained, mida kasutame toiduvalmistamisel. Samuti teeme ise kastmed, puljongi, nuudlid. Retseptid on minu pere traditsioonide järgi loodud ning samu retsepte kasutatakse ka minu kodumaal. Üritame hoida autentsust, kuid samas oleme menüü koostamisel piisavalt loovad ja paindlikud ning arvestame võimaluse piires alati eestlaste maitsemeelega. Nii leiab meie juurest ka selliseid roogasid, mida ehk Jaapanist ei leiaks. 

Mida sa soovitad Tokumarusse tulles kindlasti proovida?

Kindlasti tasub proovida meie ramen’eid, kuna nende valik on lai. See on traditsiooniline nuudlisupiroog, mille leem keeb kaheksa tundi ja mille nuudlid valmistame me ise käsitsi. Ramen’it süües on muide luristamine lubatud, lausa soovitatud − nii maitseb see veel parem!

Minu isiklik lemmik on praegu tantanramen seentega – miso-pähklikreemipõhine nuudlisupiroog tofu, shiitake-seente ja bambusevõrsetega.

Meie ramen’ite hulgast leiavad sobiva supi ka veganid ning loomulikult on Tokumarus saadaval lai valik head sushi’t, mis sisaldab põnevat valikut ka taimetoitlastele. Lisaks saab meilt suupisteid, riisirooga ehk don’i, yakisoba-nuudlirooga ning ka häid Jaapani õllesid ja saket. Esimest korda Tokumaru ajaloos oleme koostanud eraldi pisikese menüü ka lastele.

Mille poolest eristub sinu hinnangul Tokumaru teistest toidukohtadest Tartus?

 Olen vist esimene jaapanlane, kes avas restorani Tartus, ning esimene, kes pakub minu kodulinnast Sapporost pärit ramen’it. Tartus on nii palju häid söögikohti, aga ma loodan, et hea toidu jaoks leidub siin publikut küllaga.

Tokumaru restoran ootab sind avastama Tartu Kaubamaja 3. korrusel! Restorani menüü täieneb pidevalt – hetkel on valikus maitsvad donid ehk riisikausid, ramenid ehk nuudlisupiroad, sushid, yakisoba ehk nuudlid ning kindlasti soovitame proovida Jaapani pelmeene ehk gyozasid. Tule avasta oma uus lemmiksöögikoht! Toitu saad nii kaasa tellida kui ka kohapeal nautida.