Blogi

“Pallas 100. Kunstikool ja kultus” näitus Tartu Kunstimuuseumis

“Pallas 100. Kunstikool ja kultus” näitus Tartu Kunstimuuseumis

Kuni 27. oktoobrini on Tartu Kunstimuuseumis üleval haarav näitus “Pallas 100. Kunstikool ja kultus”, millega tähistab Tartu Kunstimuuseum tervet viltust maja Pallase kunstikooli 100. sünnipäeva. Pidustustega ühinesime ka meie Tartu Kaubamajas ning nii on 3. korruse aatriumisse üles pandud pop-up näitus Pallase tööde reprodest, mille originaalidega saab tutvuda Tartu Kunstimuuseumis.

1. oktoobril 1919 alustas tööd õppeasutus, millest õige pea kujunes esimene kõrgemat kunstiharidust pakkuv kool Eestis. Pallase loomisega kinnitasid eesti kunstis kanda euroopalikud modernistlikud kunstiuuendused, muutes 25 tegutsemisaasta jooksul jäädavalt kodumaist kultuurimaastikku. Kooli õppejõudude ja õpilaste loomingust moodustus Eesti kunstipärandi üks alustalasid.

Pallase lugu

Pallase kunstikooli ja Tartu Kunstimuuseumi seob ühine asutaja: kunstiühing Pallas. Nii oli ka muuseumi alusvara, esimese 133 teose hulgas ohtralt pallaslaste loomingut, mida hiljem on ostude ja annetuste teel väga palju lisandunud. Näituse töödest suurim osa pärineb Tartmusi rikkalikust Pallase kunstikogust, kust on valitud nii tuntud lemmikuid kui ka uusi avastusi võimaldavaid teoseid. Väljapanek keskendub Pallase kooli tegutsemisajale ehk aastatele 1919–1944. Aastatel 1923-1944 tegutses Pallase kunstikool Tartu Kaubamajast praegusest asukohast üle tee – Riia 4 krundil.

Näitusest

Näituse pealkiri „Kunstikool ja kultus” viitab soovile pöörata tähelepanu, milliseks on kujunenud kunstikooli kuvand täna ehk mida sümboliseerib sõna „Pallas” erinevate inimeste jaoks tänases Eesti kunstis ja kultuuris. Läbi kolme korruse kulgev näitus jaguneb alateemadeks, mis tutvustavad Pallase kooli ajalugu, aga ka tänapäevaseid vaatepunkte sellele. Lisaks toimub III korruse projektiruumis kõrvalnäitus „Pallaslased Eesti kodudest“, mis tutvustab valikut eraisikutele kuuluvatest pallaslaste teostest, mida saadavad huvitavad isiklikud lood.

Kuraatorid: Joanna Hoffmann, Hanna-Liis Kont

Graafiline kujundus: Valter Jakovski

Näituse kujundus: Kaisa Sööt

Fotod: Hedi Jaansoo, Ruudu Rahumaru, Tartu Kunstimuuseum